Obec Jámy

Text: Jiří šikl
Fotografie: Eva Juráčková

Cesta života ke Stromu života

V minulosti jsme vás informovali o záměru vybudovat novou cestu na vyhlídku ke Stromu života, který je na kopci Vejdoch. K tomuto počinu nás vedl zejména fakt, že přístup k vyhlídce byl po louce, kterou obhospodařuje ZD Nové Město na Moravě. Právě z důvodu, že mnozí návštěvníci jezdili po louce autem a vyjížděla se tak cesta, jsme se po jednání s předsedou ZD dohodli, že si k vyhlídce vytvoříme vlastní přístup, a to po bývalé polní cestě, která je ve vlastnictví obce Jámy. V této souvislosti se zastupitelstvo rozhodlo opravit cestu za Hájkem. Právě touto opravou se vytvoří krásná nová vycházková trasa. Při této příležitosti vznikla myšlenka tuto cestu vytýčit něčím, co člověka na výletě – pouti přinutí k přemýšlení. Nabízela se křížová cesta nebo bolestné kameny.  Protože jsme u nás chtěli něco nového, jiného, originálního a hlavně něco, co osloví každého z nás bez ohledu na své vyznání, byla zvolena cesta desatera. Číslo deset se v našem životě vyskytuje v mnoha podobách. Desatero správného řidiče, desatero houbaře a podobně. Máme desatero prstů a matematika stojí na deseti číslicích. Je to něco, s čím se denně setkáváme. Proto jsme zvolili deset pozitivních slov, která budou úderná a budou každého z nás nutit k zamyšlení nad svým chováním. Jednotlivá slova budou umístěna na deseti kamenech, které budou lemovat Cestu života. Tato slova vychází z desatera Božích přikázání:

1) V jednoho Boha věřiti budeš..        VÍRA

2) Nevezmeš jména                             ÚCTA

3) Pomni, abys den                              ODPOČINEK

4) Cti otce svého                                  VDĚČNOST

5) Nezabiješ                                          ŽIVOT

6) Nesesmilníš                                     VĚRNOST

7) Nepokradeš                                      POCTIVOST

8) Nepromluvíš křivého                       PRAVDA

9) Nepožádáš manželky                     RODINA

10) Aniž požádáš statku jeho            ŠTĚDROST

Je to vlastně návod, jak „bez ztráty desítky“ projít životem – Cestou života ke Stromu života. Mám rád, když věci mají i nějakou symboliku. Proto tato cesta může představovat cestu každého z nás obyčejným každodenním životem, která je klikatá, nerovná, někdy i klopýtneme. Vede nahoru i dolů, zadýcháme se, ale na jejím konci nás čeká odměna s krásnými a jedinečnými výhledy. Jdeme cestou, až dojdeme na její konec, kde je velmi důležité, zda jsme si v životě v různých situacích, při míjení deseti milníků uvědomili, jestli jsme se podle nich alespoň trošku chovali. Na konci cesty už se většinou nic nespraví.

Závěrem představení našeho záměru musím připomenout, že z desatera vychází i ústavy mnoha států světa, naši republiku nevyjímaje. Kameny jsme už z lomu z Nového Města na Moravě přivezli. Na uměleckém ztvárnění nápisů na jednotlivé kameny jsme domluveni s kovářem panem Tulisem. Celá cesta by měla být lemována 20 ovocnými stromy.

Tak doufáme, že  se na podzim na této jedinečné cestě sejdeme a poprvé si ji společně projdeme. Věříme, že i  Cesta života se společně s vyhlídkou u Stromu života stane velmi vyhledávaným cílem mnoha lidí.

Jiří Šikl - starosta

Datum vložení: 2. 5. 2021 10:27
Datum poslední aktualizace: 10. 5. 2021 16:32
Autor: Pavel Juráček

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

dnes, sobota 27. 4. 2024
jasno 14 °C 3 °C